واردات تجهیزات پزشکی

در جهت ارتقا دادن کیفیت تجهیزات و کالاهای پزشکی، وارد کننده تجهیزات پزشکی باید مطابق مقررات اداره تجهیزات پزشکی اقدام کرده و قوانین و سلسله مراتب آن را در نظر گرفته و طبق ان ضوابط اقدام به وارد کردن تجهیزات پزشکی کند. بنابراین برای رعایت کردن ضوابط، وارد کننده تجهیزات پزشکی باید کد IRC داشته باشد. این کد بعد از تایید کارشناس ادراه تجهیزات پزشکی به فرد وارد کننده نماینده شرکت و یا شرکت وارد کننده در زمینه تجهیزات پزشکی داده می‌شود. وارد کننده تجهیزات پزشکی بدون داشتن  این کد، نمی‌تواند به وارد کردن تجهیزات پزشکی اقدام کند.

مراحل دریافت کد IRC

پشت سر گذاشتن مراحل گرفتن تاییدیه اداره تجهیزات پزشکی از طرف وارد کننده تجهیزات پزشکی، کاری دشوار و زمان‌بر است. آنچه از تجربه بر می‌آید نداشتن آگاهی از استانداردهای تجهیزات برای وارد کردن آن است. چنانچه اطلاعاتی اشتباه در این زمینه به افراد داده شود و یا پیگیری به موقع از طرف کارشناسان در این زمینه انجام نشود، یک انتخاب نادرست می‌تواند سبب طول کشیدن روند تایید شده و دست یافتن به کدIRC  را پیچیده‌تر کند.

واردات لوازم پزشکی

تجهیزات پزشکی نقش تعیین کننده‌ای در سلامت جامعه دارد از همین رو قوانین سخت گیرانه ای در واردات کالا در گروه تجهیزات پزشکی وجود دارد. برای وارد کردن تجهیزات پزشکی مورد نظر در کشور نیاز به شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی است زیرا تجهیزات مورد نیاز باید توسط افراد صلاحیت‌دار به کشور وارد و به بازار عرضه شوند. بنابراین آنچه که در این مورد ضروری به نظر می‌رسد تاسیس شرکت‌های وارد کننده تجهیزات پزشکی است.

شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی در زمینه وارد کردن وسایل و لوازم پزشکی، عقد قرارداد  با بیمارستان، شرکت، موسسات دولتی و غیر دولتی، پخش و توزیع لوازم مختلف، طراحی انواع برانکارد، توزیع محصولات پزشکی، خدمات پزشکی، اورژانس و لوازم جراحی‌های عمومی و… فعالیت می‌کنند. گاهی نیز شرکت‌های وارد کننده وجود دارند اما مستقیم وارد کار واردات نمی‌شوند بلکه نماینده‌ای را از طرف خود انتخاب می‌کنند که وارد کننده تجهیزات پزشکی است و کار واردات را انجام می‌دهد.

آمار واردات تجهیزات پزشکی

اداره کل نظارت بر تجهیزات پزشکی پیش از صدور مجوز واردات لوازم پزشکی مشخصات تجهیزات مورد نظر را بررسی کرده و صلاحیت شرکت وارد کننده در زمینه تجهیزات پزشکی را اعلام خواهد کرد.شما می توانید مواردی دیگری را نیز وارد نمایید.

برای تاسیس شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی باید از مراجع صلاحیت‌دار در این مورد مجوز دریافت کرد. برای صدور مجوز جهت ثبت شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی باید مراحل زیر را انجام داد. . برای درخواست ثبت شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی، باید ابتدا به سایت Www.Imed.Ir مراجعه کنید و از قسمت سامانه تجهیزات پزشکی، آیکونی که به عضویت و ثبت نام شرکت وارد کننده اختصاص دارد را انتخاب کرده و پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده درخواست ثبت شرکت بدهید. پس از آن یک نام کاربری و رمز عبور دریافت کرده و به آیکون دسترسی مجوز ورود و ترخیص از گمرک سایت مراجعه و با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور، مدارک خواسته شده را بارگذاری می‌کنیم. پس از بارگذاری مدارک، از سیستم یک کد رهگیری گرفته و پرینت می‌گیریم.

بعد از آن پرینت و یک نسخه از مدارک بارگذاری شده را به اداره تجهیزات سازمان غذا و دارو در استانی که هستیم تحویل می‌دهیم. وقتی درخواست ثبت شرکت تایید شد انبار شرکت بررسی شده و بر اساس دستورالعمل، بازرسی انبار انجام خواهد شد.

در این مسیر بهتر باشد بیشتر یادبگیریم...

احکام تجارت کسب و کار
5%
تخفیف
4,123
238,000 تومان

سود تجارت و واردات تجهیزات پزشکی

وارد کردن تجهیزات پزشکی به کشور، یکی از انواع تجارت است که سود قابل توجهی را به دنبال دارد از این رو وارد کننده تجهیزات پزشکی معمولا افراد یا شرکت‌هایی هستند که با سرمایه بالا وارد این کار می‌شوند. تجربه نشان داده است که اغلب وارد کننده های تجهیزات پزشکی، مشاغلی در حوزه مرتبط با پزشکی داشته و با این وسایل و کشورهای تولید کننده آنها آشنایی کامل دارند. آنچه که وارد کننده تجهیزات پزشکی را به این کار تشویق و ترغیب می‌کند سود آوری بالا در زمینه واردات تجهیزات پزشکی و تعرفه پایین این وسایل به دلیل اختصاص دادن ارز دولتی به آنهاست. علاوه بر این، وجود بازار مناسب در زمینه وسایلی که در داخل تولید نمی‌شود و نیازهای مربوط به آن، یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد. وارد کننده تجهیزات پزشکی، اغلب این وسایل را از کشورهایی مثل ایتالیا، فرانسه و ترکیه به ایران می‌آورند.